24 Eylül 2011 Cumartesi

Gezilecek Yerler

Bu hafta sonunu kaçırdık ama önümüzdeki hafta sonu için iyi bir tavsiyem var...
Safranbolu'ya gitmeye ne dersiniz...
Safranbolu Karabük'e bağlı İstanbul'a 400 km uzaklıkta yani ortalama 5 saatte gidebileceğiniz harika bir yer.
Memleketim diye söylemiyorum Ben'ce Türkiye'nin en güzel ve mutlaka gezilmesi,görülmesi,gereken yerlerinden biri...:)

 Safranbolu Hükümet Konağı
Eski Hükümet Konağı Eski Hükümet Konağı Kastamonu Valisi Enis Paşa ile İlçe Kaymakamı Ahmet Bey öncülüğünde ilçe halkının maddi destekleriyle iki yıl içinde (1904-1906) “kale” olarak adlandırılan tepeye inşa edilmiştir. Tamamen kesme taştan yapılan bina, 800 m² kapalı bir alana ve bir de mahzen bölümüne sahiptir. Bina, tarih içinde askeri, mülki ve adli yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. 19 Ocak 1976 tarihinde çıkan bir yangın sonucu çatısından tutuşarak yanmıştır. Kale de bulunan, Padişah lll. Selim’in Sadrazamı Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi (1797), Sultan ll. Abdulhamit Han devrinde yaptırılan Cephane Binası (1890) ve Cezaevi Binası (1906) diğer önemli tarihi yapılardandır. 2000 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Eski Hükümet Konağı ve çevresindeki binaların restorasyon çalışmasına başlanmış, 2006 yılında tamamlanmıştır. Halen Müze olarak kullanılan Eski Hükümet Konağı Şehre hakim bir noktada ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Kaynak; www.safranbolu.gov.trCinci Han

Cinci Han, Safranbolu eşrafından Karabaşzade Hüseyin Efendi(Cinci Hoca) tarafından 1645 yılında yaptırılmıştır. Tarihi İpekyolu'nun etkinliğini yitirmeye başladığı 20.yüzyıla kadar kervansaray olarak kullanılan Cinci Han, 20. yüzyılın başlarından itibaren Safranbolu esnafı tarafından depo olarak kullanılmış,20. yüzyılın sonlarına doğru bu fonksiyonunu da yitirmiştir. 1984-1987 yılları arasında devlet tarafından istimlakı tamamlanan tarihi kervansaray,1990-2000 yılları arasında, birkaç başarısız restorasyon girişiminin ardından DKB A.Ş. tarafından restorasyonu tamamlanarak 23 Nisan 2004 tarihinde Cinci Han Otel adıyla turizm faaliyetlerine başlamıştır.


İncekaya Su Kemeri

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan eser, ilçe merkezine 7,5 km uzaklıktadır. İncekaya Köyü’ndeki su kemeri 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli görkemli bir yapıdır. Su kaynağından ilçeye su getirilmesine yarayan kemer 110-220 cm genişliktedir. Altındaki tokatlı deresi de kanyon gezisi için ideal bir parkurdur. Restore edilen İncekaya Su Kemeri’nin alt tarafına çeşitli etkinlikler için sahne ve oturma yerleri yapılmıştır.

Ben'ce mutlaka gidin :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder